VÖBAM - Din källa till den äldre bild- och kartvärlden. - Regeringsgatan 77, Mån-Fre 12-18, 08-102121.
Liknande objekt.

Lambohof - U. Thersner.

Lambohof
Fordna och närvarande Sverige.
No.29 Gravyr. Bilden tecknad av U. Thersner 1820
Östergötland

Pris på förfrågan. - 29097


'Karta öfver Lidingö socken.' - V. Dahlgren 1846.

Karta öfver Lidingö socken uti Stockholms Län och Danderyds Skeppslag.


Kartan upprättad år 1846 af V. Dahlgren.
Faksimiltryck på akvarellpapper och handkolorerad.
Storlek: 61x39 cm.

Pris: 900 SEK - 27759 - Se bild.


von Palthen - C. H. Tersmeden ca 1900.

von Palthen
Adlad 24/9 1726.
Från Westphalen, förut Patthenius.
Lefver i utlandet.
Handmålat original från ca år 1900 på papper. Målat bl.a. med silver- och guldfärger. Vackert arbete.

Storlek ca 16x22 cm.

Skölden finns även som faksimil i färgtryck på 160 grams papper, format A3, pris 300:-

Pris: 2500 SEK - 36924


Tersmeden gav under 1890-talet ut hos Fahlcrantz 'Kalender öfver i Sverige lefvande ointroducerad adel, svensk och utländsk' och dessa bilder är med största sannolikhet framställda som original till en aldrig utgiven adelskalender över introducerad adel.


Warberg. - J. A. Berg 1856.

Warberg.
Sverige framstäldt i taflor.
D. F. Bonniers förlag. Em. Baerentzen & Co. Lith. Inst.
Tonlitografi.
Bildytans storlek cirka 28x20 cm.

Pris: 800 SEK - 28042


Enligt Björck & Börjesson, 'sin tids främsta litografiska verk över svenska städer och bemärkta natursköna platser. Planscherna äro tryckta på tjockt papper av bästa kvalitet.' (Björck & Börjesson katalog 190, 1924).


'20. WEXIÖ' Generalstabskartan. - Södra Kartverket.

20. WEXIÖ
Topografiska Corpsen 1873. Gr Wirsing, Wennersten och Herlin. Uppmätt 1865-67.
På väv i rutor, bunden i originalband med förgylld pärm- och ryggtitel. Ena pärmen lös, ryggen saknas.
Koppargraverad karta, s.k. Generalstabskartan.
Storlek (bredd x höjd) ca 60 x 45 cm.
Skala 1:100.000.
Bifogad teckenförklaring.
Från Hjelmserud i N till Ryssby och Bergunda i S. Från Tånnö i V till Drev i O.

Pris: 1000 SEK - 41681


Helsingborgs Bryggeri Aktiebolag - 'Sveriges Industri, dess Stormän och Befrämjare' ca 1900.

103. Hälsingborg. Helsingborgs Bryggeri Aktiebolag. Skåne.
Sveriges Industri, dess Stormän och Befrämjare
5 motiv. Planschen med tryckt ramverk i jugendstil.
Originaltryck, utförd i ljustryck mellan 1890 och 1910.
Storlek ca 40 x 55 cm varav bildyta ca 30 x 45.
Två exteriört och tre interiört.

Pris: 1500 SEK - 29664


MÖLLTORP - Ekonomisk karta 1877-82.

MÖLLTORP
Konceptblad till Rikets Allmänna Kartverks ekonomiska karta.
Uppmätt 1877-82. Utgiven i faksimil av Skaraborgs länsmuseum.
Kartan har måtten (bredd x höjd) ca 59 x 44 cm. Skala 1:20.000. Teckenförklaring på sidan av kartbladet.

Pris: 300 SEK - 39148


Åker - 'Sveriges Industri, dess Stormän och Befrämjare' ca 1900.

293. Åker. Åkers socken, Södermanland.
Sveriges Industri, dess Stormän och Befrämjare
5 motiv. Planschen med tryckt ramverk i jugendstil.
Originaltryck, utförd i ljustryck mellan 1890 och 1910.
Storlek ca 40 x 55 cm varav bildyta ca 30 x 45.
Porträtt: Augusta Posse f. Hägerflycht och Arvid Posse.

Pris: 1500 SEK - 29841


Västanfors - Ferdinand Boberg

Västanfors. Bessemerkonverter 1916.
Svenska bilder
Bilden monterad på kartongskiva med tryckt text.
Bildytan 25 x 19 cm.
Västmanland

Pris: 600 SEK - 28843


Ferdinand Boberg's arbete 'Svenska Bilder' utkom i endast 50 numrerade exemplar.


Kongl. Svea Artilleri - 'Sveriges Industri, dess Stormän och Befrämjare' ca 1900.

324. Porträttgalleri - Kongl. Svea Artilleri.
Sveriges Industri, dess Stormän och Befrämjare
20 motiv på ett blad varav 16 porträtt. Planschen med tryckt ramverk i jugendstil.
Originaltryck, utförd i ljustryck mellan 1890 och 1910.
Storlek ca 40 x 55 cm varav bildyta ca 30 x 45.
Oscar I Gen. Fälttygsm. 1827-1844.
Carl XV Gen. Fälttygsm. 1849-1857.
Prins Bernadotte.
Breitholtz, C. G. 1874-1885.
Breitholtz, E. J. 1885-1890.
Dassau, F. W. 1840-1853.
Geijer, G. 1898-1902.
Gethe, A. S. 1816-1825.
Hygrell, I. 1825-1840.
Hägerflycht, C. H. 1871-1872.
Leijonhufvud, C. G. 1872-1874.
Nordensvan, O. 1860-1871.
Rudebeck, E. U. 1853-1860.
von Stockenström, H. A. 1890-1898.
Virgin, O. W. 1902.
Åkerstein, H. 1811-1816.
Uniformer 1827, 1845 och 1890.

Pris: 900 SEK - 29897



Vägvisare för XI Olympiaden i Berlin - 1936



Ehrenkrona - C. H. Tersmeden ca 1900.


Runmarö med närmaste öar. - Manuskriptkarta ca 1890-1920.

Runmarö med närmaste öar.
Manuskriptkarta utan titel.
Utförd med tusch och delvis akvarellfärger på ritpapper.
Inget årtal angivet. Troligen mellan åren 1890-1920?
Mått 44 x 59.
Spår efter vikning.



Pris: 2000 SEK - 27761 - Se bild.
Europa - Nordeuropa - Sverige - Uppland


P.g.a. problem med beställningsformuläret, maila oss direkt på info@vobam.se och ange objektets idnummer (femsiffriga numret bredvid priset) och Ditt namn, adress och mobilnummer så återkommer vi inom tre dagar. Om vi inte hört av oss ring på 08-102121.

Frakt- och betalningsvillkor.

Förfrågan / beställning besvaras normalt inom tre arbetsdagar.

Kända kunder och institutioner betalar mot faktura. Beställningar under 500 SEK inkl. frakt skickas mot faktura förutsatt att mottagarens kontaktuppgifter är verifierbara.

Beställda varor skickas i stafett eller pappkuvert som brev i möjligaste mån. Normal fraktkostnad för inrikes brevförsändelser är 70 SEK och inkl. förutom porto även packmaterial. Utrikes försändelser samt varor som inte kan skickas som brev debiteras högre fraktkostnad.

Ramade varor skickas ej, endast upphämtning i butik.

VÖBAM tar EJ kredit-/kontokort. Betalning sker till vårt plusgiro eller via paypal eller kontant i butiken.

VÖBAM förbehåller sig rätten till fakturerad vara tills full betalning erlagts.